Suomen MM-joukkue täydentyi, Tampereella 36 urheilijaa

Suomen Urheiluliitto on täydentänyt neljällä urheilijalla Suomen joukkuetta Tampereella käytäviin yleisurheilun alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuihin.

Tampereen joukkueeseen nousivat Savonlinnan Riennon Petra-Sofia Laakso, Lahden Ahkeran Salla Laukkanen ja Tampereen Pyrinnön Olivia Mäkinen. Lisäksi jo aiemmin 4 x 400 metrin viestiin varalle nimetty Seinäjoen Seudun Urheilijoiden Veera Perälä tuli mukaan 800 metrille.

Laakso ja Laukkanen alittivat Kansainvälisen yleisurheiluliiton IAAF:n asettaman tulosrajan viikonvaihteessa lajikarnevaaleilla. Laakso juoksi Jämsänkoskella 100 metrin aidat 14,08 ja Laukkanen viiletti Jämsässä 3000 metrin esteet 10.40,19. Perälä juoksi Jämsässä 800 metriä aikaan 2.09,76, joka alittaa SUL:n asettaman tulosrajan.

MM-joukkueeseen nousi myös Tampereen Pyrinnön Olivia Mäkinen, joka ponkaisi pituushypyssä ennätyksensä tasan kuusi metriä ja lunasti lisänäytön kautta paikan kotikisoihin.  Mäkinen on ensimmäinen joukkueeseen nimetty kilpailun järjestävän seuran urheilija.

Suomen joukkue alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa Tampereelle (10.–15.7. 2018):

Miehet:

100 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö 10,31 (ennätys), Riku Illukka Vantaan Salamat 10,53

200 m: Samuel Purola Oulun Pyrintö 21,11, Riku Illukka Vantaan Salamat 21,31

110 m aj: Jesse Väyrynen Jyväskylän Kenttäurheilijat 14,37

400 m aj: Vesa Kittilä Pyhäjoen Wirta 53,46

3000 m ej: Wilho Hautala Lahden Ahkera 9.12,51

Seiväs: Santtu Koskiaho Karijoen Tappara 520i

Kolmiloikka: Iikka Alingue Janakkalan Jana 15,50

Kuula: Arttu Korkeasalo Lielahden Kipinä 19,80; Eero Ahola Porin Yleisurheilu 19,18

Kiekko: Eero Ahola Porin Yleisurheilu 52,58

Moukari: Veikka Koskinen Kauhajoen Karhu 68,37

Keihäs: Teemu Narvi Kankaanpään Seudun Leisku 71,25

10-ottelu: Juuso Toivonen Ähtärin Urheilijat 6998

4 x 100m: Samuel Purola Oulun Pyrintö, Riku Illukka Vantaan Salamat, Konsta Alatupa Kokkolan Työväen Urheilijat, Santeri Örn Polvijärven Urheilijat, Tommi Mäkinen Helsingin Kisa-Veikot, Daniel Savolainen Jyväskylän Kenttäurheilijat

Naiset:          

100 m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 11,75

200 m: Sara Francis Kiuruveden Urheilijat 24,44

400 m: Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot 55,79

800 m: Veera Perälä Seinäjoen Seudun urheilijat 2.09,76,

3000 m: Astrid Snäll Forssan Salama 9.48,25

100 m aj: Saara Keskitalo Espoon Tapiot 13,88, Petra-Sofia Laakso 14,08

400m aj: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott 56,49, Nea Mattila HIFK-friidrott 59,97

3000 m ej: Astrid Snäll Forssan Salama 10.19,72, Salla Laukkanen Lahden Ahkera 10.40,19.

Seiväs: Saga Andersson Esbo IF 440i

Kolmiloikka: Ada Koistinen Jyväskylän Kenttäurheilijat 12,92

Pituus: Olivia Mäkinen, Tampereen Pyrintö 600

Kuula: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 14,68

Kiekko: Helena Leveelahti Virtain Urheilijat 52,44

Moukari: Kiira Väänänen Varpaisjärven Vire 60,61

Keihäs: Roosa Ylönen Äänekosken Urheilijat 53,08, Elina Kinnunen Uudenkaupungin Kenttäkarhut 54,30

7-ottelu: Sanni Pajasmaa HIFK-friidrott 5332

Kilpakävely: Anniina Kivimäki Lapuan Virkiä 50.47

4 x 400 m: Viivi Lehikoinen HIFK-friidrott, Nea Mattila HIFK-friidrott, Mette Baas Veitsiluodon Kisaveikot, Wilma Lassfolk   IF Kraft, Viola Westling Turun Urheiluliitto. Varajuoksija: Veera Perälä Seinäjoen Seudun urheilijat